כאב שיניים בקרב ילדים ופעוטות שונה מכאב בקרב מבוגרים. לרוב, יביע התינוק או הפעוט את הכאב באמצעות בכי או צעקות רמות, אך במקרים אחרים, לא ניתנת לו האפשרות לתאר במדויק את אופי הכאב, את מיקומו או אף את רמת הכאב.

לעתים נחשוב אנו ההורים, כי מדובר בכאב המלווה תהליכי גדילה של שיניים חדשות בחלל הפה ונתעלם במידה זו או אחרת מסימני האזהרה. אך יש לזכור כי ייתכן והבעיה חמורה יותר. צמיחה של שיניים שלא בצורה רגילה, זיהום בחלל הפה או תופעות אחרות העשויות להתפתח לכדי בעיות של ממש.

מתי ניגשים לרופא השיניים?
במקרים בהם מדובר בפגיעות במבנה השן כתוצאה מפציעה (נפילה או חבלה), יש לגשת לרופא השיניים במטרה לבדוק את אזור השן הפגועה, גם אם למראית עין נראה כי השן נפגעה באופן חיצוני בלבד, בחלק לא מבוטל מן המקרים נפגעים גם העצבים הסובבים את השן, מה שעשוי לגרום לזיהום חמור.

במידה ומדובר בנפיחות בחלל הפה או בחום המלווה בנפיחות חובה לפנות גם כן לרופא שיניים במהירות האפשרית. טיפול מיידי בנפיחות יצמצם במידה רבה את האפשרות שהזיהום יתפשט לאזורים אחרים הסמוכים לפה כגון אזור הפנים והמוח. לאחר הטיפול יש להקפיד (גם אם קשה באופן מיוחד), על ניקיון השיניים לאורך זמן בכדי למנוע זיהום.

בכל ביקור עם ילדיכם במרפאת קונספט – הבית לבריאות השן, תזכו להדרכה צמודה כיצד לטפל בשיני ילדיכם והסבר (במיוחד לילדים הקטנים) , כיצד לצחצח שיניים, לשמור על שיניים לבנות ולהימנע מטיפולים אצל רופא השיניים.

באופן עקרוני, ישנם מספר טיפולים המסייעים לשמירה על שיני הילדים לשנים ארוכות. הטיפולים המוצעים פשוטים, זולים באופן יחסי ומתבצעים ברוב המקרים ללא מכשור "מאיים", כך שלאורך זמן מדובר בטיפול היעיל ביותר בשיני הילדים.


ביקורים קבועים וניקוי פלאק ואבנית

ישנה חשיבות של ממש להפיכת הביקורים התקופתיים אצל רופא השיניים לטקס משמח. הילדים לומדים לא לפחד מרופא השיניים ולהקשיב להמלצותיו וההורים חוסכים זמן וכסף בעתיד עבור טיפולים מכאיבים. במסגרת הטיפולים התקופתיים, נבדקות השיניים על ידי הרופא ולאחר מכן מנוקות משכבת הפלאק והאבנית. הניקוי נועד לסייע במניעת דלקות החניכיים (כן, גם ילדים סובלים) ולמנוע הצטברות חיידקים על גבי השיניים, התורמים להיווצרות חורים בשן.
- ציפוי פלואוריד

עם סיום הבדיקה התקופתית וניקוי השיניים מפלאק ואבנית, מומלץ (בעיקר בקרב ילדים קטנים) לצפות את השיניים בשכבת פלואוריד. הטיפול, זול, מהיר ונטול כאב, מגן על שיניי הילדים באופן פסיבי מפני חיידקים וכמובן – עששת. 

חשוב ! שאלו את רופא השיניים האם המים באזור מגוריכם מופלרים (מועשרים בפלואוריד). טיפול בפלואוריד שלא במינון הנכון עשוי לגרום לנזקים.

איטום חריצים בין השיניים

בכל חלל הפה, בין שן אחת לאחרת, ניתן למצוא חריצים רבים. החריצים הנוצרים באופן טבעי, מסייעים להצטברות שאריות מזון ומכאן להיווצרות חיידקים. הדרך מהצטברות חיידקים לעששת, חורים בשן, דלקות חניכיים וצרות נוספות – קצרה.

איטום החריצים, נעשה באמצעות אותו החומר המשמש לביצוע סתימות ובאופן פשוט ולא מכאיב. פעולת האיטום, מסייעת למנוע תופעות מוכרות בקרב ילדים בוגרים יחסית, למשל השמת כתרים, ביצוע סתימות וטיפולי שורש כואבים. 


שומרים על שיני התינוק

תזונה נכונה – תחילת הדרך

ראשית השמירה על שיני התינוק היא תזונה נכונה. תפריט המורכב ממזונות ממותקים בסוכר יגרום בוודאות לעששת שיניים. על כן, החינוך לתזונה בעלת מרכיבים טבעיים ולא ממותקים בסוכר צריך להתחיל כבר מן הרגע הראשון שכן תינוק שיתרגל לשתיית משקאות ממותקים או חטיפים, לא יהיה מוכן לוותר עליהם בשלבים מאוחרים יותר. 

גם תזונה המורכבת בין היתר מחטיפים מלוחים עשויה לגרום לנזקים חמורים, שכן חטיפים מלוחים מכילים סוכר בכמויות גדולות יחסית. ממתיקים דביקים (שלווה וחטיפי אנרגיה למיניהם), גם אם נראים בריאים, מסייעים להיווצרות עששת לאחר הצטברותם בחללים שבין השיניים והקושי בהסרתם על ידי הברשה רגילה.

טעות נפוצה בקרב הורים, היא שימוש בבקבוק חלב הנשאר בחלל הפה במהלך כל שעות הלילה מתוך מטרה להרדים את התינוק באמצעות החלב. טעות נוספת היא שימוש במוצצים המצופים בסוכר או דבש. בשני המקרים, הסוכרים המצויים בחלב והסוכר על גבי המוצץ, נצמדים לשיני התינוק במהלך הלילה, ואליהם מצטרפים בשמחה חיידקי העששת. בלילה, השיניים מוגנות פחות בשל ירידה משמעותית בהפרשת הרוק המסייע למניעת עששת. 

שימוש ראשון במברשת שיניים

לתינוק או לפעוט מברשת השיניים צריכה להראות כצעצוע, כלי משחק ככל המשחקים ולא כמכשיר רפואי. רצוי לבחור מברשת שיניים (מגיל שישה חודשים) צבעונית ורכה. ניתן להפוך אותה לחלק ממשחקי התינוק ולאפשר לו "לצחצח" את שיניו ללא הפרעה תוך סיוע ולימוד. הדרכה מקצועית ניתן לקבל במרפאת קונספט – הבית לבריאות השן.

בשלבים הראשונים ניתן לנגב את שיני החלב משאריות המזון בעדינות לאחר תום הארוחה, הכל במטרה למנוע משאריות מזון להישאר בחלל הפה.

סימני אזהרה 

במידה ומתגלים על שיני התינוק או הפעוט כתמים או נקודות יש לגשת בהזדמנות הראשונה לרופא השיניים. שיניים בריאות אמורות להיות לבנות ובעלות צבע אחיד, סטייה מן הצבע הלבן מהווה תמרור אזהרה לגבי הטיפול בשיניים.

שיני חלב ? השלב המכריע בבריאות השן

האמרה הידועה היא כי בקרב ילדים ופעוטות, שיני החלב בין כה וכה נושרות ולכן אין טעם להשקיע בהן, אך ההיפך הוא הנכון. הזנחה של שיני הילדים עשויה לגרום לנזק עתידי בשני אופנים: ראשית, פגיעה חמורה בשורש השן בעקבות חדירת חיידקים והחלשת המנגנונים השונים המשמשים בסיס לשיניים הקבועות ובאופן אחר, חינוך היגייני לקוי בגיל הרך, ימנע מן הילד את הטיפול הראוי בשיניו בעתיד.

רופא שיניים לילדים

 
 טלפון : 09-8333393 | פקס: 09-8322328 | רח' הרב קוק 27, נתניה | © כל הזכויות שמורות למרפאת שיניים קונספט נתניה